Abdalın dostluğu köy görünceye kadar

0 Yorum 145 Defa Okundu 16/08/2018

Abdalın dostluğu köy görünceye kadar atasözünün anlamı :

Çıkara dayanan dostluklar kısa sürer.

1.Açıklama:

Abdallar, gezici dervişlerdir. İhtiyaçlarını karşılayacak yerlerde eğlenirler, dostlukları işlerinin bittiği yere kadar sürer.

Bunun gibi, ya çıkarlarını düşündükleri ya da herhangi bir nedenle sıkıntı ve bunalıma düştükleri için; kimi kişiler, dostluklarını, isteklerinin gerçekleşmesine kadar sürdürürler. Böyle insanlara güven olmaz.

Çıkara dayanan dostluklar kısa sürer. Sürekli ve sağlam dostluklar kurmak istiyorsak, kişisel çıkarlardan her iki tarafın da olanaklar ölçüsünde uzak kalmaya çalışmaları gerekmektedir.

2.Açıklama:

Abdal gezgin olduğu için, gezdiği yerlerde gereksinimlerini karşılayacak kişilerle ilişki kurarlar. Doğal olarak bir süre sonra da o yerden ve kişiden ayrılıp, başka bir yere gider, başka kişilerle ilişki kurarlar.

İlişkilerinde kişisel çıkarlarını öne çıkaran kişilerle arkadaşlık yapılmamalıdır. Çünkü çıkarcı kişiler, isteklerine kavuştukları an, yanındakileri terk ederler. Dolayısıyla onlara güven olmaz.

Çıkarı için yakınlık gösterip dostluk kuran kimse, beklediği yararı elde ettikten, işini yürütecek başka yollar bulduktan sonra sizinle olan ilişkisini keser.

Konular: çıkar dostluk Güven İlişki

Paylaş :

Bu Yazıyı Yazdır

Yorum Yaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı Çık