Acı patlıcanı kırağı çalmaz

0 Yorum 249 Defa Okundu 17/08/2018

Acı patlıcanı kırağı çalmaz atasözünün anlamı :

Değersiz kişiler, zararlı sonuçlardan etkilenmez.

1.Açıklama:

Değersiz kişiler, zararlı sonuçlardan etkilenmezler. Gerek yaradılıştan, gerekse eğitim ve öğretim olanakları bulunmadığı için bilgisiz kalmış; yaşamdan umduklarını elde edememiş kişilerin, kendilerine gelecek tehlikelerden çekinmelerine, korkmalarına gerek kalmaz. Bu, tıpkı acı patlıcanın kırağı yüzünden kaybedecek değeri olmamasına benzer. Çünkü kırağının kendisine yapacağı bir zarar kalmamıştır. Bunun gibi yaşamın çeşitli zorluklarına, acılarına katlanmış kişiler de gelecek tehlikeleri, kötülükleri umursamazlar.

Bu söz; yaşamları süresince herhangi bir değere sahip olamayanlara hiçbir zarar gelmeyeceği düşüncesini şaka yollu anlatmak için söylenir.

2.Açıklama:

Kötü durumda olan bir kimseyi, ortaya çıkacak yeni kötü durumlar etkilemez; pek çok zorluğa katlanabilir; çünkü o, böylesi kötü durumlara alışmıştır. Ayrıca, işe yaramayacak hale gelmiş kimseler de, tutar bir yanları olmadığı için felaketlerden çekinmezler.

3.Açıklama:

(Kırağı: Sabahleyin bitkiler üzerinde görülen donmuş çiğ)

İşe yaramayan kişilere zararlı etkenler fazla tesir etmezler. Zira böyle kişilerin ne bozulacak bir düzenleri; ne de düzgün işleyen bir işleri vardır. Olay yoksa problem de yok demektir. Keza zorluklara alışmış ve hayatın güçlüklerine göğüs germesini bilen kişilere, kötü durumlar pek tesir etmez. Böyle kişiler pek çok şeye tahammül edebildikleri gibi kolay kolay da pes etmezler.

Korkusuzca bir hareket tarzı belirlemek gerektiği durumlarda söylenir.

Konular: Korkusuzluk kötü durum zarar Zorluk

Paylaş :

Bu Yazıyı Yazdır

Yorum Yaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı Çık