Ağlarsa anam ağlar gerisi yalan ağlar

Evlat sevgisini anlatır. Anneler, çocuklarını hiçbir karşılık beklemeden severler. Annelerin çocukları için katlandıkları, özverileri beşikten mezara kadar sürer. Evlatları, bekledikleri sevgi ve saygıyı göstermeseler bile yine de onların dertleriyle dertlenir, sevinçleriyle mutlu olur. Annelerimizi, bize gösterdikleri içtenlikle dolu, hiçbir çıkardan pay almayan sevgileri için başımızın tacı etmeliyiz. Üzüntülerimize, bunalımlarımızda, bizimle birlikte  içtenlikle üzülen göz yaşı … Devamını oku…

Kurt kocayınca köpeklere maskara olur

Güçlü, kuvvetli bir kurt ile köpekler kolay kolay başa çıkamazlar, ondan çekinip korkarlar. Bunun gibi her bakımdan güçlü, kuvvetli iken herkesi korkutan, tedirgin eden, yıldıran kişi, bu gücünü-kuvvetini kaybettikten sonra onun bunun, aşağılık kimselerin eğlencesi ve oyuncağı hâline gelir.

Ağır taş batman döver (yerinden oynamaz).

Tutarlı, ölçülü, ağırbaşlı, temkinli kimselerin toplumda etkin bir yerleri, ayrıcalıklı bir kişilikleri vardır. Bu ayrıcalıkları sebebiyle onlara kolay kolay kimse ilişmeye cesaret edemez, onları hırpalamaya öyle herkesin gücü yetmez, dolayısıyla ister istemez saygı görür ve yerlerini korurlar.