Tatlı dil yılanı deliğinden çıkarır

196 Yorum 108.955 Defa Okundu 06/02/2009

Tatlı dil yılanı deliğinden çıkarır atasözünün anlamı :

Sert ve kırıcı olmayan, yumuşak, hoşa giden, gönül alıcı, okşayıcı, etkileyici, inandırıcı ve yerinde söylenmiş söz insanın hoşuna gider; bu söz en azgın kişinin bile inadını kırar, onu yumuşatır ve yola getirir.

İyi ve etkili konuşmanın, en inatçı kişileri bile yumuşattığı anlamında kullanılır.

İnsan ilişkilerinde, iyi ve güzel konuşmanın büyük yeri ve önemi vardır. Kimi kişiler, inandıkları bir düşünceye inatla sarılırlar. Temelde yanlış ve sakıncalı olduklarını bildikleri halde bunda direnirler. Böyle kişileri düşüncelerinden caydırmak için sert sözler, buyruklar ve yasal yaptırımlar da yararlı olmayabilir. Onları ancak tatlı dille, inandırıcı sözlerle yavaş yavaş yumuşatma olanağı vardır. ” Tatlı dil yılanı deliğinden çıkarır” sözünde, en kötü kişilerin bile inandırıcı, okşayıcı sözlerle yıla getirilebileceği düşüncesi anlatılmak istenmiştir. Yılan, bilindiği gibi hayvanlar arasında en soğuk, en sevimsiz bir yaratıktır. Yılan huylu kişiler, sertlikle değil; tatlı dille yumuşatılabilir.

Olumsuz düşünce ve davranışlarında anlamsız biçimde inatla direnenleri, öfke ile sertlikle değil; gönül okşayıcı tatlı sözlerle yola getirmeye çalışmak, yumuşatmak en doğru yoldur.

Konular: delik dil inat tatlı tatlı dil tatlı söz

Paylaş :

Bu Yazıyı Yazdır

Son Yorumlar

20 Ocak 2015 tarihinde zeynoo(mersaw) yazdı:

süpermiş iiii site

06 Kasım 2014 tarihinde kaan yazdı:

biraz az sayıda atasözü var ama güzel 🙂

09 Ekim 2014 tarihinde Bora yazdı:

tükçe ödevime yaradı saolun Allah razı olsun

05 Haziran 2014 tarihinde Ezgi Nur yazdı:

çook güzel bir site 🙂

Yorum Yaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı Çık