Acemi katır kapı önünde yük indirir

Acemi, beceriksiz kişilere önemli işler yaptıramayız. 1.Açıklama: İnsanlar da hayvanlar da alışkanlıklarına sıkı sıkıya bağlıdırlar. Çeşitli işler yaptırdığımız hayvanlara iyi alışkanlıklar kazandıramamışsak, bir takım sakıncalı durumlarla karşılaşabilir, isteklerimizi yaptırmakta güçlük çekebiliriz. Tıpkı bunun gibi geri zekâlı, işinin ehli olmayan, acemi ya da iyi alışkanlıklar kazanamamış kişilere de önemli işleri yaptıramayız.  Her işin kolayını bulmak başarıyı … Devamını oku…

Sanat altın bileziktir

Bir kenarda saklanan altın, günü gelince bozdurulup kullanılır. Sanat da altın bilezik gibidir. Günü gelir gerekli olur. Bir sanata sahip kimse, sanatını uygulama alanına sokarak ondan geçimi için kazanç sağlar, yararlanır. Dolayısıyla sanat, altın gibi değerini hiçbir zaman kaybetmez.

Adama dayanma ölür, duvara (ağaca) dayanma yıkılır (kurur).

İnsanlar hayatları boyunca birbirlerine destek verirler, yardımcı olurlar. Ne ki her destek ve yardım sürekli olmaz. O hâlde insan, yapacağı işlerde başkalarının yardımına ve desteğine değil, öncelikle kendi gücüne, bilgi ve becerisine dayanmalı ve güvenmelidir.